Menu Kryesore

Recetave të ndryshme

Tradita ortodokse

Sondazhi ynë

Intervistë

Unë dua enët më:

Kuzhina japoneze
Kuzhina frëngjisht
Kuzhina Arabisht
Kuzhina armen
Kuzhina Spanjolle
Kuzhina italiane
Kuzhina rusisht
E gjithë kjo e shijshme
Recipes PopulloretReceta e botësIPB: duke u përgatitur për recetave më të mira.


Le të njiheni. Emri im është Elena. Unë dua të gatuaj. Njëherë e një kohë, kur ai ishte ende një vajzë e vogël, duke ndihmuar nënën time në kuzhinë, izmazyvayas koka deri te këmbët me miell, brumë dhe të gjitha produktet të cilat ne të përgatitura. Ajo ishte nëna e tij e futur në mua një dashuri për gatim. Ne kemi në kuzhinë gjithmonë ndjeu shijshme dhe kam kërkuar që të realizoj një byrek në tryezë, atëherë bëj krem me tortë gatuar vetëm.

Si një adoleshent, fillova të shkruaj recetat e saj e madhe-gjyshja, gjyshja, nëna, babai, dhe të gjithë të afërmit e tjerë, miqtë dhe madje edhe fqinjët. Më vonë, fillova të mbledhë një shumëllojshmëri të Cookbooks, receta interesante prerë nga gazetat dhe revistat, watch gear gatim. Dhe kur interneti ishte, ajo ishte mbledhur receta në formë elektronike ...

Pra, duke kërkuar në pasurinë e tij të recetave, unë me të vërtetë donte të ndajnë ato me të tjerët. Dhe kështu ajo erdhi tek unë ideja e krijimit të portalit kuzhinës.

 

Unë do të doja të tërhiqja vëmendjen tuaj për faktin se shumica e recetave të postuara në faqen time gatim nuk janë të mi.

Unë kam qenë mbledhur receta më e mirë, më interesante, dhe jo aq e thjeshtë.

Kollektsioniruya receta nga interneti, unë nuk shkruani ndonjë autor apo burim, sepse unë vetëm fillimisht mbledhur recetave për t'i bërë ato më të, ose të ndajnë ato me familjen, miqtë, të njohurit.

Ideja e krijimit të portalit kuzhinës dukej shumë më vonë ...

I drejtuar në një portal kuzhinës impresionuar mua receta më, por, për fat të keq, pa e identifikuar burimin dhe jo për shkak se ata duan një recetë të veçantë apo një foto të kalojë jashtë si të vetin, por për shkak se unë nuk kam ndonjë informacion në lidhje me autorin e recetë.

Në lidhje me këtë, unë do të ketë një kërkesë të madhe: në qoftë se ju i përmbushni në këtë recetave të kuzhinës SITE ose fotografi, autorët e të cilave jeni, na thoni në lidhje me atë për mua, duke shtuar një koment ose duke përdorur seksionin "feedback".

Unë jam i kënaqur të theksoj autorin e vërtetë.

Komente të Dërguar më 18 dhe 19 prill 2011, janë fshirë në gabim.

Unë lypin falje tuaj për të gjitha autorëve!

Thank you very much për punën tuaj!

Unë shpresoj për mirëkuptim dhe ndihmë nga ana juaj.

Ushqimit. Fjala e shkurtër,

Por nuk është kjo, forca nivelet, të bëhet!

Dhe ne jemi të gatshëm përsëri, përsëri

Këto tri letra janë përsëritet!

 

HISTORIA E NJË DITE

 

Sot është e premte. Unaza Alarm Clock ... Oh, ata nuk duan që të ngrihet, por ideja se sot është dita e fundit më jep forcë. Unë zgjohem pak para se burri im do të përgatisë mëngjes, drekë, të mbledhë, në përgjithësi, kalojnë gjysmën e një ekstra orë në kuzhinë si një grua shembullore, dhe mund të marrë disa fle ....

Zgjohen, gjëja e parë që kam pirë ujë të pastër jo-karbonizuar, 1-2 gota në humor. Përfitimet e një procedure të tillë në mëngjes, unë mendoj, mos tregoni.

Zakonisht ne hamë për mëngjes enët nga gjizë dhe vezë. Блюда из творога и яиц Por sot kam vendosur për të bërë një përjashtim dhe të bëjë të nxehtë sanduiçe Бутерброды një furrë me mikrovalë , dhe të skuqura për një çift të pancakes me bllokim . Në kuzhinë kishte scents të tilla që burri i saj, i cili mezi ngrihet në mëngjes, më herët se zakonisht, ende mjaft i përgjumur, por u befasua dhe në të njëjtën kohë me kureshtje në sytë e tij të vendosur për të parë se çfarë po ndodh në kuzhinë. Ai ishte befasuar këndshëm. Mëngjesi ishte një sukses. Pas vakt mëngjes, ne vypel njohur për ne pije - një filxhan kafe me qumësht.

Unë jam i kënaqur me veten e saj, dhe burri i saj, i kënaqur me mëngjes, ishin të gatshëm për punë. Që mundësi për të ngrënë drekë në kafene nuk është vetëm mua, atëherë unë drekë të mbushura me burrin e saj. Zakonisht ajo përbëhet nga një pjatë kryesore: mish ose peshk , nganjëherë e zogjve , dhe zbukuroni, zakonisht qull , ndonjëherë patate (unë isha me fat, burri im nuk është picky). Dhe sigurisht, unë kurrë nuk harrojmë për salads , familja ime duan ata shtrenjtë. Sigurisht, më e dobishme - kjo është salads perime . Por dimri është shumë pak perime të freskëta: lakër, panxhar, karrota, kungull, rrepkë. Kjo është, ndoshta, tërë set. Prandaj, në dimër, më së shumti hamë mish salads , sallatë peshk , sallatë kërpudha dhe sallata të tjera . Por në pranverë, para perimeve sallatë ndoshta në të gjitha - kjo është një sallatë të rrepkë. Unë gjithashtu kujtohet burrin tim për drekë në një termos për të plotësuar disa pije ngrohjes si Мясные салаты Në përgjithësi ajo është e çaj me limon ose qumësht, nganjëherë në dimër, kur të ftohtë shkon kam bërë çaj me xhenxhefil. Në këtë kohë, unë çaj me qumësht dhe xhenxhefil, çaj dhe unë gjithmonë të përpiqet për të vënë një pasta të ëmbël , të tilla si një copë të tortës, apo shtëpi biskota, karamele, tortë, Cupcake ose kifle. Sot kam vendosur të papritur atë me tuba me arra, e pjekur natë më parë. Pra, ne u ndamë, secili në biznesin e tij. Dhe ata nuk duan të bëjnë asgjë. Sun ngrohur parë, pas një dimri të ashpër, të ftohtë. Pranvera po vjen, dhe icicles shkrirja dripping nga kulmi për kalimtarët-nga, duan të shpejt të marrë off kapelen e tij dhe vihet në një xhaketë të lehta, por hej, dielli i parë ende mjaft mashtruese, nuk mund të marrë kohë këtu. Блюдо

Sot isha me fat, unë u takua me disa klientëve, zgjidhur të gjitha çështjet në agjencitë shtetërore dhe në drekë ishte absolutisht falas. Por mos ngutemi në shtëpi. Ne kemi një traditë me vajzat. Çdo të premte, ne jemi duke shkuar për një kafe apo restorant, për ato Aktualisht, tubime të grave. Prandaj, në pritje të takimit të sotëm, unë nuk dua të shkoj në shtëpi. I humbur në një kafene komod që të ketë drekë. Nga mish kam kërkuar për të provoni "pulë djathë." Unë kam qenë i befasuar, si mund të ketë djathë .... pule? dhe vendosi që të provoni. Ajo doli tepër e shijshme. Kamerieri rreptë më tha sekretin e këtij gjellë, por unë ende të përpiqet për të gjetur atë dhe sigurohuni familjen e tij. Nga enët e parë kam urdhëruar "supë lodhurit udhëtar në një tenxhere të bukës".

Unë nuk mund ta ndihmojë atë, Bravo!

dytë kam urdhëruar perime , steamed në skarë, liberally spërkatën me erëza dhe seasonings , dhe lasagna me Turqinë. Pasi të hahet nga barku, kam vendosur që të qëndrojnë dhe të përfundojë e mia drekë ëmbëlsirë "Ëndrrat Dardhë" me nenexhik dhe mollë pije . Duke lënë një tip i mirë, I-ushqyer dhe të kënaqur, duke lënë disa orë para takimit me shokët, vendosi të shkojë pazar. Dhe dyqani i parë, i cili u takua në rrugën time - kjo është dyqan hardware. Pastaj m'u kujtua se ka qenë në Bullgari, ku recetave janë shumë të zakonshme në skarë, burri im donte për të blerë aerogrill , si vuaj elektrike tonë furrë nuk kanë. Unë Блюда kaluan në kokën time që vijnë festat, dhe gjetja e asnjë, vendosi për të bërë një dhuratë është absolutisht asnjë arsye. Dhe pse duhet të japim dhurata vetëm për pushime? Nevoja për të thyer stereotipet. Pas konsultimit me shitësin dhe pasi ka dëgjuar komentet e tij, kam vendosur në përzgjedhjen dhe blerjen shtyhet për javën e ardhshme.

Unë kam qenë prej kohësh tërhequr Multicookings shkathtësi të saj. Ajo mund të shuhet pa vaj vegjetal, dhe një temperaturë të vogël gjatë zjarrit ruan vitaminat në ushqime. Mish, perime, peshk jap lëng e tyre, dhe gjellë është gatuar në lëngjet e vet. Në hundë 8 mars, dhe burri im thyen kokën e tij në kërkim të një dhurate. E pra, kjo është koha për të marrë dhuratën delny. Karta bredhin në dyqan, unë befas kujtua se nuk është vetëm rreth qoshe librari, por jo normale, por me sofas dhe kolltuqe të buta.

Nuk mund të jetë një filxhan çaj për të zgjedhur një libër interesant veten, dhe të gëzojnë lexim. Dhe nëse është e nevojshme për të marrë këtë ose ndonjë publikim tjetër. Unë brohoritën dhe u drejtuan atje. Në prag të Kreshmës , kam vendosur për të blerë një libërth të vogël për të kuptuar misteret e agjërimit më të rëndësishme dhe afatgjatë në krishterim. Dhe përveç saj " Receta meatless ", tani përgjoj se këtu? salads , appetizers , supave , enët kryesore , ëmbëlsira , desserts . Wow, unë nuk mendoj se kjo mund të jetë meatless kaq shumë të ndryshme Торт enët. Kjo është ajo që ne kemi nevojë gjatë Kreshmës.

Pastaj unë erdhi nëpër një libër të quajtur "Rruga për Shëndetësisë. Herbal Medicine. Si të shpëtoj të stresit me ndihmën e bimëve ", autori Sue Hawks. Këtu kam gjetur një shumë të recetave të dobishme: kurë hangover , rivendosur epsh , lehtësim dhimbje koke , si të merren me depresion . Në këtë libër, kam gjetur këtë artikull në lidhje me korrje herbs , grumbullimin dhe magazinimin e bimëve , përgatitja e TEAS bimor , decoctions gatim , përgatitjen e tinctures , bimeve dhe të ushqyerit, bimë medicinale dhe përdorimet e tyre dhe shumë artikuj tjerë. Gjyshja ime ka qenë mbledhur një shumëllojshmëri të bimëve, kështu që ky libër do të jetë shumë i dobishëm për festën e ardhshme.

Sot në takimin tonë do të jetë e dashura e pranishëm, i cili ka një fëmijë. Ai është shumë i bezdisshëm dhe zakonet hahet picky. Blej saj një dhuratë për një libër të quajtur " Kuzhina e Fëmijëve ". Unë mendoj se kjo do të ndihmojë të saj në trajtimin me ushqim të fëmijëve. Салат Po, këtu është një dhuratë për mom: një libër të titulluar " Ruajtja ". Nëna ime është shumë e dashur dhe gjithmonë ruan verës për ne. Ajo i pëlqen të mbyllur për dimër komposto , dhe çfarë saj bllokohet me një shijshme të konservuar perime . Një fruta dhe manaferrat - thjesht Yum. Mami ruajtur sekretet e tyre. Por, unë mendoj se, në këtë libër ajo do të gjeni diçka të re, interesante dhe të ndryshme. Por botimi luksoz i " Cuisines e botës . " Që unë sllave, pastaj përdoret kryesisht për të përgatisin receta të kuzhinës ruse. Dhe frymëzuar ndonjëherë restorant ushqim kinez në shtëpi sushi, dhe receta në dorë nuk është gjetur.

Le të shikojmë në tabelën e përmbajtjeve:

Kuzhinat Europe : kuzhina bullgare , Kuzhina Greke , Kuzhina Spanish , Kuzhina italiane , kuzhina gjermane , kuzhina polake , kuzhinë frëngjisht , kuzhinë Çeke ;

Oriental Kuzhina : kuzhinë kineze , kuzhinë Arab ;

Republikat Kuzhina : kuzhinë Azerbaijani , kuzhina armen , kuzhina Belarusian , kuzhina gjeorgjian , kuzhina Kazakh , kuzhina Letonisë , Lituanisë kuzhina , moldave kuzhinë , kuzhinë taxhik , kuzhina Tatar , kuzhina Uzbek , kuzhina ukrainas ;  

Specialitete të tjera : kuzhinë hebre . Венигрет

Po, me një libër të tillë mund të mbajë bashkëshortin e saj çdo ditë udhëtim në një vend të ri për një darkë romantike. Të gjithë ranë dakord për të marrë. Oh, unë kam qenë i vonuar, pas gjysmë ore tashmë e ka përmbushur. Nëse unë jam këtu ende zgjatem më, së pari, vonë për një takim, dhe së dyti, bleu të gjitha librat në dyqan. Çdo gjë iku. Kreut direkt te metro dhe ne kafene ...

Vajzat ishin mbledhur tashmë, sa i lumtur jam për të parë ju të gjithë! Pas punës të gjithë të uritur, kështu që nuk do të jetë mjaft e ushqimit dhe pijeve. Kamerier bërtiti discordantly rendit, të sjellë snacks peshk , të casseroles . Jo, ne kemi kryer pijeve alkoolike . Dhe unë mund të shoh kamerier-trajnuari nga zhurma dhe shamatë e turmës e vajzave të uritur? Si rezultat, tryezë u kthye dhe snacks perime dhe mushrooms , për disa arsye solli dumplings dhe rrezet Manta , ata paraqitur disa lloje të salcat dhe dressings për snacks. Një shumëllojshmëri e pijeve alkoolike befasuar ngjyrat e tij. Këtu dhe liker butë çokollatë, dhe Laguna Blue, dhe bukuroshe Bellini dhe mahito dhe verë mulled. Vetëm një ylber të vërtetë pas shiut pranveror parë.

Отбивные Takimi ishte shumë stuhishme, të gjithë ishin të lumtur për të parë njëri-tjetrin, shkëmbyen përshtypjet në lidhje me javën e kaluar. Një nga miqtë e saj tregoi off blerjen e tij të re - avullore . Ajo është e përfshirë në mënyrë aktive në sport, dhe dietën e saj përbëhet nga minerale dhe vitamina të pasur ushqim, dhe steaming bën dietë ushqimore dhe të shijshme. Ajo dukej për mua që ne kemi sjellë një enët disa ekstra. Nuk mbaj mend nëse dikush urdhëroi një pizza nga pasta këndshëm dhe embelsira nga - xhenxhefil ëmbëlsuar. Gjithsesi, askush prej nesh nuk ka edhe njoftim. Filloi Mardi Gras , dhe kemi diskutuar planet për fundjavë. Qyteti është plot me ngjarje festive. Dhe ju doni të zgjidhni më të mirë e më të mirë ...

Në përgjithësi, në mbrëmje ishte një sukses! Gëzuar dhe të kënaqur unë erdha në shtëpi, ku unë kam qenë duke pritur për burrin e saj. Пицца

E premtja po vjen në një fund. Përpara të fundjavës. Dhe çfarë është ligji i pandershmërisë, ju, gjithashtu, kështu që nuk ka? Shtunën në mëngjes në frigorifer është bosh, disa vezë të shtrihen në anën e sigurt dhe një gjalpë pak. Në një kanistër e bukës ose një copë bukë, dhe dyqan larg nga shtëpia. Si edhe, pasi burri këmbënguli në blerjen Breadmaker , ajo ndihmon, sidomos në fundjavë. Laid përbërësit e zgjedhur kohën 06:00 dhe nga 09:00, në kohë për mëngjes, i përgatitur hlebushek freskët dhe aromatik, me gjalpë dhe bllokim me një filxhan të kafesë - çfarë duhet të jetë mëngjesin e ditës .....original page